Bebeklerde ateş yükselmesi neden olur

Bebeklerde bazen ateş yükselmesi olabilir. Özellikle soğuk kış günlerinde bebeklerin çok çabuk hastalanma durumları vardır. Bebeklerde ateş yükselmesinin başlıca nedenleri mevcuttur. Bu yazımızda neden olduğunu ve ne yapabiliriz onları anlatacağız.

Bebekler genelde sıcak ortamlarda kaldıklarından bazen aniden soğuk ortamlara geçer. Aile bireyleri bu işlemi yaparken çoğu kez bilinçsizdir. Bu geçiş esnasında sıcak hava ile soğuk hava arasındaki farktan dolayı bebek bir anda savunmasız kalabilir. Bu nedenle Ali geçişler yapılırken bebeğin yüzü kapatılmalı soğuk ile direkt teması önlenmelidir.

Bunun haricinde hastalıklı kişilerin bebekle aynı odada hapşırması ve öksürmesi mikropların hava yoluyla bebeğe geçmesine neden olabilir. mikrop bebeğe bulaştığında vücut doğal olarak ateşi yükseltir ve mikrobun kırılmasını sağlamaya çalışır.

Bazen ise bebeğin kaldığı odanın abartılı sıcak yapılması nedeniyle ateş yükselmesi ortaya çıkabilir. Böylesi durumlarda odanın ısısı düşürülmelidir. Bu gibi durumlarda bebeğe ilaç verilmesi önerilmez. Zaten ilaç kullanımı özellikle 2 yaş altı bebeklerde muhakkak doktor önerisiyle uygulanmalıdır. Farklı aksi bilgiler içeren internet sitelerine veya farklı şeyler öneren kaynaklara ehemmiyet vermeyiniz.

Bebeğiniz de Ateş kısa süre içerisinde geçmezse Bir çocuk doktoruna başvurunuz ve gerekli muayenelere derhal yaptırınız. Blogomuzu okuduğunuz için teşekkür eder iyi ve sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir